Etiketler

, , , , ,

268468_10151335663809476_943125105_n

Empati, insanları anlama ve okuma yetisidir. Diğerleriyle -“empat”ın kapasitesine göre- gönüllü veya gönülsüz olarak rezonans ve uyum içerisinde olmaktır.

Empatlarda, kişilerin ruhunu inceleme yetisi vardır. Bunu, düşünceler, duygular için; geçmiş, şimdi ve gelecek hayat hadiseleri için yapabilirler. Çoğu empat, bu yetilerinin işleyiş şeklinden bihaberlerdir ve kendilerini daha çok diğerlerine karşı “hassas” olarak nitelerler.

46077_10151335660699476_603711681_n~ Empatlar Derin Duyguları Sezerler ~

Empati, birinin bir noktaya kadar gerçek duygularını hissetmekken, bir empat, birinin dışa vurduğu yüzünden çok, gerçek hislerini algılar. Kişiler yüzlerine alelade bir ifade takınırlar; bu, talepkâr toplumlarda gerçek ifadeleri gizlemek için öğrenilmiş bir davranıştır.

Bir empat, gizlenen gerçeği sezebilir ve acıma duygusuyla o kişinin rahatlaması, yalnızlığını gidermesi için kendini ifade etmesine yardım etmeye çalışır.

Empatlar; aileye, çocuklara, arkadaşlara, yakın tanışlara, tamamen yabancılara, hayvanlara, bitkilere ve cansız nesnelere karşı empati duyarlar. Empati, zaman ve mekanla kısıtlı bir olgu değildir. Bundandır ki, bir empat uzaktaki kişilerin veya şeylerin hislerini sezebilir. Bazı empatiklerin, sadece hayvanlara (Ata/Aslana Fısıldayanlar gibi), doğaya, gezegen sistemine, mekanik cihazlara ya da yapılara yatkınlığı olur.  Diğerleri ise bunlardan birkaçına birden duyarlıdır.

~ Bilişin Derin Sezgisi ~

Empatlar aşırı hassaslardır. Bu terim genelde, birinin bir başkasının hislerine ve duygularına yönelik (duyarlılık) yeteneklerini temsil eder. Empatlar, empatiye eşlik eden derin bir bilme sezgisine sahiptirler ve genellikle başkalarına merhametli, düşünceli ve anlayışlıdırlar.

Yanısıra, empatlarda değişken güç düzeyleri vardır. Bunlar, bireyin kendinin farkında olması, empati gücünün bilincinde olması, ve/veya empatisi olup bunu kabullenmesi/kabullenmemesi şeklinde görülür. Genellikle, empatik olan bu kişiler, bu eğilimleriyle büyürler ve hayatlarında sonraki seviyeye geçene kadar kendileri hakkında bilgi sahibi olmazlar.

~ Irsî Özellik? ~

Empati genetiktir, DNA’mızın özündedir ve nesilden nesile geçer. Hem geleneksel bilim, hem alternatif şifa uygulayıcıları bunun üzerinde çalışmışlardır.

Empati, hem biyolojik/genetik hem de ruhsal yönlere sahiptir.

Empatlar, diğerlerini sezme yetisine sıklıkla farklı düzeylerde sahip olurlar. Onların konumunda bu, söz, his ve düşünceyi inceleyerek başkasını anlayabilmektir. Kişilerin vücut dilini okuma ve/veya dikkatle göz hareketlerini inceleme konusunda oldukça usta olabilirler. Bu başlı başına bir empati değildir, bu diğerlerine karşı dikkatli olmaktan gelen bir ek özelliktir. Bir bakıma, empatlar eksiksiz bir iletişim paketine sahiptirler.

409594_10151335667204476_784747302_n

~ Empati Nasıl İşler ~

Empatinin nasıl işlediği hakkında anlamadığımız çok nokta olmasının yanında, bazı bilgilere de sahibiz. Her şey, enerjitik titreşim ya da frekansa sahiptir ve bir empat bu titreşimleri sezebilerek çıplak gözle veya beş duyuyla farkına varılamayacak en ufak değişikliklerin farkına varır.

Dışavurumun sözcükleri, konuşmacıdan doğan bir enerjitik yapıyı bünyesinde bulundurur. Konuşmacıya has belli bir anlam içerirler. Bu dışavurumun ardında, – bir güç veya kuvvet alanı, ya da en iyi bilinen deyişle- enerji vardır. Örneğin, nefret, kelimenin beraberinde keskin bir his de taşır. Nefret sözcüğü, konuşmacının hissiyatıyla beraber güç kazanır. Empatlarca yakalanan, bu kişinin söylediği şeyden çok, hisleri yani kelimeye kattığı enerjidir.

Empatlar genellikle şair ruhludurlar. Yüksek seviyede yaratıcılık ve hayal gücüne sahip yazarlar, şarkıcılar ve sanatçılar olarak doğarlar. Birçok yetenekleriyle bilinirler, ilgi alanları değişken, geniş ve devamlıdır; sevgi dolu, vefalı ve komiktirler. Genellikle birçok kültüre ilgi duyarlar ve hepsine hoşgörülü bir bakış açısıyla yaklaşırlar. Onlar annedir, babadır, çocuktur, arkadaştır, hemşiredir, bakıcıdır, öğretmendir, doktordur, esnaftır… psişiktir, kâhindir, şifacıdır… (Bu, bunların hepsi kesin empattır demek değildir.) Liste çok geniştir ve bunun pek de önemi yoktur. Önemli olan, empatların her yerde olduğunun farkına varmaktır. – Onlar, bütün kültürlerde ve dünyanın her yerindeler!-

537999_10151335674314476_39921089_nEmpatlar İyi Dinleyicilerdir ~

Empatlar kişilik ve dışavurum olarak çok şefkatlidirler, iyi dinleyici ve rehberdirler (sadece profesyonel alanda değil). Kendilerini insanlara yardım ederken ve sıklıkla da başkalarının ihtiyaçlarını kendilerinden önce görürken bulurlar. Aynı zamanda, bunun tam tersi de olabilirler. Sessiz, dış dünyadan kendini çekmiş, yalnızlığı seven, depresif, sinir hastası, hayalperest hatta narsist olabilirler.

Oldukça doğaya tutkundurlar ve bu cömert güzelliğe saygı beslerler. Empatları açık alandan, kumsaldan, yürümekten vs. zevk alırken görebilirsiniz. Empatlar bir gevşeme şekli olarak kendilerini sürekli doğaya çekilirken bulabilirler. Bu sezgilerini anımsamaları ve yoğun bir yaşam sürüyorlarsa sükûnet hissi kazanabilmeleri için müsait bir alandır.

Her şeyden sıyrılmak ve artık doğa ile gevşemek empat için gerekli olur. Hayvanlar da ayrıca empatların canıdır. Onlar için hayvanlar, güç değil, sevgi ifade eder. Empatların evlerinde birden fazla hayvan olması sıradışı bir durum değildir.

738107_10151335714429476_112246901_o

~ Bir Empat’ın Hasletleri ~

Empatlar genellikle sessizdirler ve başkalarının pozitif niteliklerini belirtmeye eğilimli olduklarından kendilerine bir iltifat geldiğinde toparlanmaları biraz sürebilir. Duygusal irtibatın olduğu bütün dallarda bir hayli etkileyicidirler ve açık açık konuşurlar, ara sıra da kendilerine içtenlikle saygı duyarlar. Hislerini dile getirme konusunda bazı problemleri olabilir.

Ancak, bunun tam zıttı da olabilirler: en iyi durumda bile münzevi ve görünüşte tepkisiz olabilirler. Cahil bir görünümleri de olabilir. Bazıları, diğerlerine kendilerini kapatma konusunda oldukça iyilerdir ve bu her zaman da kötü bir şey değildir; en azından öğrenme sürecinde olup, kendi duygularından ziyade, diğerlerinin duygularının yarattığı engelle mücadele etmekte olan empatlar için.

Empatların, içlerinden çok dışlarında olan biteni açıkça hissetmeye yatkınlıkları vardır. Bu da empatların kendi ihtiyaçlarını gözardı etmelerine sebep olabilmektedir. Genel olarak bir empat, zararsız, sessizdir ve daha çok barışçıl olmaya ağırlığını koyar. Uyumsuzlukla dolu herhangi bir alan empatta huzursuzluk duygusu yaratır. Kendilerini bir çatışmanın ortasında bulurlarsa, eğer topluca çözüme vardırılamıyorsa, durumu bir an önce yatıştırmak için ellerinden geleni yaparlar.  Kendilerini korumak adına herhangi kırıcı bir söz söylenirse, muhtemelen öz-denetimlerini içerleyecek ve sorunu bir an önce barışçıl şekilde çözmeyi tercih edeceklerdir.

Empatlar, TV’ye, videolara, filmlere, haberlere ve yayınlara karşı hassastırlar. Şiddet veya duygusal trajediler; yetişkinlerin, çocukların veya hayvanların  fiziksel veya duygusal acılarını içeren şok edici sahneler, empatların kolaylıkla gözlerini yaşartabilir. Bazı empatlar, böylesine zalimlikleri idrak etmekte zorluk çekebilir ve başkasının hiçe sayıcı oluşu, bağnazlığı ve bariz şefkat eksikliğine karşı kendilerini ifade etmekte büyük güçlük çekebilirler.  Yani, duydukları ve gördükleri acıyı haklı çıkaramazlar.

Her kesimden insan ve hayvan, empatların içten ve hakiki şefkatine ilgi duyar. Empatik olduğunun farkına varsın veya varmasın, her insan metal objenin mıknatısa çekilmesi gibi onlara çekilir! Denizfeneri gibidirler.

Tamamen yabancı kişiler bile, empatlarla en özel şeyler hakkında konuşmayı kolay bulur ve farkına varana dek, tereddüt bile etmeksizin, kasten yapmaksızın, tüm yüreklerini ortaya dökerler. Bilinçaltı seviyesinde, sezgisel olarak, empatların şefkatli bir anlayışla dinleyeceklerini bilirler.

İşte hayatın dinleyicileri… Empatlar problem çözücüler, düşünürler ve birçok şeye gönül koyanlardır. Empatlar ilgili olduğu müddetçe, problemin olduğu yerde, çözüm de olur. Eğer ki bu huzurlu olmak içinse, bir cevap bulana kadar ararlar.

***

Empat olduğun gerçeğine yeni uyanmış acemi bir empatsan, kendini arındırmakta, korumakta ve anlamakta hâlâ zorluk yaşıyorsan, içinde bulunduğun dönemi rahat atlatmak istiyorsan, yeni iç görüler alman gerekiyorsa benimle irtibata geçebilirsin. 

Yazar: Cristel Broederlow   Çevirmen: Empat Hayat
Kaynak: healing.about.com
 
Telif Hakkı © 2014 Empat Hayat. Tüm Hakları Saklıdır. Bu materyalin tümü olmak şartıyla, değiştirilmeden, bedava olarak, telif hakkı uyarısı ve internet bağlantısı (https://empathayat.wordpress.com/) ile beraber kopyalanmasına ve dağıtılmasına izin verilmiştir.
Reklamlar