Etiketler

, , , , ,

4ffc1360f773efc7c94ff9ac6bc19c1e

Mudralar, enerji akışında istenilen değişikliği yaratmak için kullanılan kadim el duruşlarıdır.  Onun öğretisine göre, her bir parmak bir elementi temsil eder ve duruşlar yardımıyla o elementlere denge ve güç sağlanır. 

Bu kadim el duruşlarını ihtiyaç duyduğun her an  kullanabilirsin. Meditasyondayken kullanmak tesirini arttırır. Yaptıkça, bedenin alıştıkça da etkisini daha net hissetmeye başlarsın.

Empat mudraları olarak belirttiğim aşağıdaki mudralar ise empatların genellikle en ihtiyaç duyduğu ve geliştirmesi gereken durumlara odaklanan el duruşlarıdır. 

*******

gyan-mudra

Gyan Mudra (Bilgelik Mudrası)

Etkisi: Kök çakrayı dengeler. Empatın kendini yeryüzünden kopmuş, ayakları havada hissettiği durumlarda denge getirir, dinginleştirir, yanısıra ruhsal açılım sağlar. Böylelikle empat yetilerinin gelişmesini mümkün kılar.

Duruşu: Her iki elinin baş ve işaret parmaklarının uçlarını birleştir. Diğer parmakları esnet, uzat. Rahat bir pozisyondayken ellerini dizlerine yerleştir.

Süresi: Bu mudra için belirli bir süre yok. İstediğin zaman, oturarak, yatarak, ayakta durarak yapabilirsin.

*******

pran-mudra-e1370353208950-1764x700

Pran Mudra (Yaşam Mudrası)

Etkisi: Enerji arttırıcı, canlandırıcı etkisi ile tükenmiş, yorgun hisseden empatların kendine gelmesine yardımcı olur. Enerji akışını güçlendirdiği ve dengelediği için bu da Gyan mudra gibi dünyevi olanla dengemizi kazanmamızı sağlar.

Duruşu: Her iki elde, baş, yüzük ve küçük parmaklarını bir araya getir. Diğer parmaklar düz ve esnemiş olsun.

Süresi: İhtiyaç duydukça 5-30 dakika arası uygula. Ya da tedavi amaçlı olarak günde 15 dakikalık süreyle 3 seans uygula.

*******

prithvi-mudra

Prithivi Mudra (Toprak Mudrası)

Etkisi: Dışarıdaki enerjilere karşı kendini savunmasız hisseden, içten içe gerginlik yaratan veya dışarıdaki gerginliği kendine almış olan empatlar için rahatlatıcı, onarıcı ve dayanıklılığı arttırıcıdır. Kişiyi yeryüzü enerjisine bağlamakla kalmaz, yeryüzü enerjisinin empatı güçlendirmesini sağlar.

Duruşu: Baş ve yüzük parmaklarının uçlarını hafifçe birleştir ve diğer parmakları hafifçe esnet.

Süresi: İhtiyaç duydukça ya da günde üç defa 15’er dakikalık seanslarla yapabilirsin.

*******

makara_mudra

Makara Mudra (Güç Mudrası)

Etkisi: Güçlendirir ve merkezlenme sağlar. Dolayısıyla her türlü konuda konsantrasyonu  arttırır.

Duruşu: Bir eli diğerinin içine koy. İçteki elin baş parmağını dıştaki elin yüzük ve küçük parmağı arasından geçirerek avuç içine yerleştir. Ve dıştaki elin baş parmağı ile yüzük parmağının uçlarını birleştir.

Süresi: Günde üç defa 5-10 dakika arasında sürelerle uygula.

*******

ksepana-mudra

Krepana Mudra (Salıverme Mudrası)

Etkisi: Negatif enerjiyi salıvermeyi sağlar. Duygusal olarak aşırı yüklendiğin, zorlandığın durumlarda arındırır ve ardından taze enerjiyle doldurur.

Duruşu: Ellerini kenetle, ardından işaret parmaklarını kaldırıp birleştir. Sol elinin baş parmağı, sağ elinin baş parmağının üstüne gelsin. Bu mudrayı yaparken el olabildiğince  karın seviyesinde olsun. Otururken, işaret parmakları yeryüzünü; yatarken yapıldığında ise, ayakları işaret etsin.

Süresi: Bu mudrayı 7-15 nefeslik süreyle uygula ve odağın verdiğin nefeste olsun. Bu süre zarfında üç kez iç çeker gibi güçlü nefes ver.

*******

apan-vayu-mudra

ApanVayu Mudra (Kalp Mudrası)

Etkisi: Kalbi güçlendirir. Tüm negatif duyguları ve gerilimi vücuttan uzak tutmayı sağlar, bağışıklık geliştirir. Böylece empatın daha dayanıklı bir şekilde kalp bağlantıları kurmasını, empati yetilerini kullanabilir düzeye gelmesini desteklemiş olur.

Duruşu: Baş, orta ve yüzük parmakların uçları birleştirilir. İşaret parmağı ile baş parmağın dibine hafifçe bastırılır. Küçük parmak ise ileriye esnetilir.

Süresi: İhtiyaç duydukça veya günde 3 seans 15’er dakika kalbi güçlendirici tedavi olarak uygula.

*******

Yazar: Empat Hayat

Telif Hakkı © 2015 Empat Hayat. Tüm Hakları Saklıdır. Bu materyalin tümü olmak şartıyla, değiştirilmeden, bedava olarak, telif hakkı uyarısı ve internet bağlantısı (https://empathayat.wordpress.com) ile beraber kopyalanmasına ve dağıtılmasına izin verilmiştir.

Reklamlar