Etiketler

, ,

light, magic, divine, source, energy, flower of life, reiki, healing, triquetra, heart, lightning,

Daha önceki yazımın son sözü burada ilk sözüm olsun: “Empat olmak, aşırı hassas olup dünyanın ağırlığını üzerinde taşımak değildir.”

Şimdi banaNasıl yani?  Ama ben hep insanların ağırlığını üzerime alıyorum, bunu nasıl söylersin?” diyebilirsiniz.

Önceki yazımda böyle söylemememin sebebi başkaydı -okuyanlar zaten bu cümlenin ardındaki asıl manayı görecektir, okumadıysanız da önce onu okuyun çünkü bu bir devam yazısı- bugünkü yazımda ise bunu söylerken sebebim daha bir başkadır.

Empat olmak bir ağırlıkları üzerinde taşıma olayı değildir, empat olmak hafifliğin ta kendisidir. 

Her empat, diğer insanlara oranla başkalarının (hayvan, bitki ve insan) acılarına daha duyarlı ve onların acılarıyla daha çok hemhâl olur.

Ama bilirsiniz ki, diğer herkes de hisseder ve acı çeker, çünkü herkes empatinin bir seviyesine sahiptir.

Yine de, empat ile diğer herkes arasında belirgin bir başka fark bulunur.

Bu fark, acıya olan yaklaşımdır.

Fidel Garcia - Mexican Figurative and Abstract Expressionist painter - Tutt'Art@ (41), bowl, energy, water, heart, man, male, light, mind, free,.jpg

Empatlar, acıları daha yoğun yaşasalar da, daha kolay atlatırlar. Hatta kimi zaman duygular bile devreye girmemişken bir bakarlar ki durum onlar için nötr bir hal almış… 

Empat hassasiyeti, çevrede olan biten şeyleri dönüştürebilme gücüne sahiptir. Birinin acı dolu enerjisi size aktığında, aslında o kişiyi nötrlemeye başlarsınız. Onun acısı belki ona aylar sürecek bir travma yaşatacak türde bir acı bile olsa, sizinle olan etkileşimi sayesinde acısı yarı yarıya iner hatta zaman zaman kanal olma kabiliyetinize bağlı olarak acı tamamen diner.

Bu sırada iki şey olabilir:
1- Siz o acıyı çok derin hisseder ve kahrolursunuz.
2- O acının bilgeliğini daha önceden edindiğiniz için dayanıklılıkla atlatırsınız.

İki türlü de, karşınızdakinin tuttuğu acı yaratan enerji özgürleşerek size ulaşır ve sizin aracılığınızla nötrleşir.

Bu nötrleşme işlemi, enerjinin sizin kanallarınızdan dışarıya ışık/bilgi enerjisi olarak akmasıyla gerçekleşir.

Bu gibi acı verici bir durumda veya kendi içinizde yaşadığınız olumsuz başka bir durumda sizi kurtaracak şey işte bu kanal olma kabiliyetinizdir.

Empatlar, diğer insanlara kıyasla acıyı, nefreti, öfkeyi, küskünlüğü daha çabuk atlatırlar, sebebi işte bu özel kabiliyettir.

Bu kabiliyeti geliştirmek aslında empati evriminde ana amaç olmadıysa da, daima ana amaca destek olan bir yan etki olmuştur.

star, galaxy, planet, gold, chart, astrology.jpg

Empat bunun sayesinde;
*Çevresinden daha yoğun duygusal bilgiler alabilir ve öğrenimi hızlanabilir.
*Acılarından daha rahat arınabilir.
*Yaşadığı ortamı güvenli ve sağlıklı kılabilir.
*İçsel dünyasını ve bedenini sağlıklı tutabilir.

Peki bunlar tam olarak ne demek? 

*Çevresinden daha yoğun duygusal bilgiler alabilir ve öğrenimi hızlanabilir.*

Empat’ın Yolculuğu yazısında bu konuyu derinlemesine işlemiştik.
İnsanoğlu bu dünyaya deneyim kazanmak ve bu surette tekamül etmek üzere gelir. Bir kişi empat olgunluğuna ulaştığında, deneyimi yaşayan bizzat kendisi olmasa bile yaşayan birisi üzerinden öğrenebilir. Bu da, hem kendi yaşamı içinde zaman kazanmasını, hem de birçok farklı hayatı tek bir hayat içinde deneyimlemesini sağlar.

*Acılarından daha rahat arınabilir.*

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, kanal olma yetiniz ile -ki bu yeti sizin bilgileri daha hızlı işleme kabiliyetiniz olduğu anlamına gelir-acı dolu bilgileri vücudunuzdan daha rahat geçirir ve varlığınızı nötrlersiniz.

*Yaşadığı ortamı güvenli ve sağlıklı kılabilir.*

Etrafınızdaki acıları ve negatif enerjileri nötrledikçe, bulunduğunuz ortama uyum ve denge hakim olmaya başlar. Bu da demektir ki, yaşadığınız ortamı daha güvenli, etrafınızdaki insanları ise negatif duygulardan arınmalarının bir getirisi olarak daha sağlıklı kılabilirsiniz.

Bu etki, suyun halkalanmasına benzer. Kendi içinizde gerçekleştirdiğiniz nötrleme suya atılan taştır yani en güçlü halkadır. Ardından, kendi nötrlüğünüz sayesinde etrafınızdaki insanların (ve diğer canlıların) duygusal enerjilerine daha rahat kanal olabilir ve onları iyileştirebilirsiniz, bu da ikinci halkadır. Üçüncü halka, bu insanların (ve diğer canlıların) kendi etraflarında yarattıkları olumlu değişimlerdir. Dördüncü halka, daha büyük çapta, kolektif duyguların nötrlenmesidir, bunu zaman zaman dünyaya etki eden habis olaylar sırasında deneyimlersiniz, sanki tüm varlığınızda bir tür deprem oluyor gibidir, dünyanın kederini omuzlarınızda hissedersiniz ama bunu da nötrlemeyi er geç başarırsınız -sonuçta tüm dünyadaki empatlar bu konuda sizinle birlikte çalışır-  ve gezegen üzerindeki, dolayısıyla da kendi üzerinizdeki yük hafifler. Beşinci bir halka daha vardır ki o da evrensel boyuttadır.

*İçsel dünyasını ve bedenini sağlıklı tutabilir. 

Yaşadığınız deneyimler sonucunda yüklendiğiniz duygusal bilgiler, henüz içselleştirilemediği zaman acı yaratır. Bu bir tür hamlıktır. İlk defa o kasınızı kullanmış olduğunuz için, bir süre hamlık yaşamanız kaçınılmazdır. Alıştığınız -nötrlediğiniz- vakit geldiğinde artık kendinden geriye acının yerine bilgelik bırakır. Acı gittiği için de, daha sağlıklı bir iç ve dış varlık olarak yaşamaya devam edersiniz. Empat olarak bilgiyi işleyen kasınız daha güçlü olduğu için bu durum daha hızlı gerçekleşecektir.

Sözün Özü: 
Empatlar varlıklarının bir yan etkisi sayesinde dünyayı korurlar. Onun daha sağlıklı ve dengeli olmasına aracı olurlar. Bu hem kendileri, hem çocukları, hem sevdikleri için gerçekleştirdikleri muazzam birer hizmettir.

****

Empat olduğun gerçeğine yeni uyanmış acemi bir empatsan, kendini arındırmakta, korumakta ve anlamakta hâlâ zorluk yaşıyorsan, içinde bulunduğun dönemi rahat atlatmak istiyorsan, yeni iç görüler ve kişisel destek/danışmanlık alman gerekiyorsa benimle irtibata geçebilirsin.

Yazar: Empat Hayat

Telif Hakkı © 2016 Empat Hayat. Tüm Hakları Saklıdır. Bu materyalin tümü olmak şartıyla, değiştirilmeden, bedava olarak, telif hakkı uyarısı ve internet bağlantısı (https://empathayat.wordpress.com) ile beraber kopyalanmasına ve dağıtılmasına izin verilmiştir.

Reklamlar