plant-flower-girl-magic-light-energy-green

Hassasiyet, derinden hissetmektir. Bir şeyin ruhuyla bütün olmaktır. “O” olmak ve onunla yaşamaktır…

Cancağızım, ben çok hassasım. Ama bu senin bildiğin gibi bir hassaslık değil. Sen hassaslığı zayıflık olarak görüyorsun, bunu bahane olarak kullanıyorsun. Benim hassaslığım zaten dillere düşmüş. Varsın sen de öğren. Ama gel bir de benden öğren.

Bu sabah gökyüzünü izledin mi yalnız başına? Rüzgarın ve çiçeklerin birlikteliğine şahit oldun mu henüz sessizlik konarken toprağa.  Onlar ki, rüzgara yenik gibi dururlar. Çiçekler, bir o yana, bir bu yana sallanır dururlar. Ah! Ne zor işmiş çiçek olmak… O kadar uğraş rengarenk ol, sonra rüzgarın teki gelsin seni savursun oradan oraya! Eyvah!

İşte ben o çiçeğim ve sana şimdi bir sır vereceğim, az yanaş da herkes duymasın:

O rüzgarı çağıran aslında benim.  İşin gerçeği, o rüzgar da benim… Biz birbirimizle olmasak anlamsız kalırdık. Tohumlarımı kim taşıyacaktı, uçuracaktı uzaklara. Ben olmasam, kim görebilecekti rüzgarın hareketindeki ahengi. Biz dans ederiz birlikte, her esinti bir başka melodiyi fısıldar, işte bunu duyanlar da ancak onunla böyle dans edebilenlerdir.

Bazı çiçekler meyveler vererek ayrım gözetmeden etrafını besler, bazı çiçekler göz alıcı renklere girerek var olmanın güzelliğini ve yüceliğini hatırlatır, bazı çiçekler kendilerini hiç belli etmeseler de her bir yanı yeşillendirmek için durmadan hizmet eder, nihayetinde ise hepsi tohumlar doğurarak toprağa, yaşama canlılık katarlar.

Hakikatte tüm kainat, ancak bu hassas ve kırılgan mekanizma sayesinde varlığını sürdürebilir. Hassastır ama bir o kadar da güçlüdür. Çünkü gerçek güç, hassas olabilme sorumluluğunu üstlenebilmekten doğar.

İşte hassasiyet, bu kadar hayatidir. 

Lütfen şunu da bil cancağızım, büyük bir mekanizmanın hassas ve önemli bir parçasına dikkatli ve özenli davranmak gerekir. O tek başınayken işe yaramaz bir parçadır, onun işe yarayabilmesi için yerini bulabilmesi gerekir. Yerini bulabilmesi için de desteklenmesi gerekir. Bu, ancak hassasiyetin onurlandırılması ile mümkün olur. Hassasiyetleri küçümsememeli, onların gerçek yerini bulmaları için sağlanabilen tüm imkanlar sağlanmalı, kucak açılmalıdır.

Ben hassas ve yerini arayan bir kardeşin olarak, desteğini kabul ediyorum, birlikte büyümeyi ve bu kutsal kainatın kutsal mekanizmasının işleyişinde yerimizi edinebilmeyi diliyorum.

Sevgiyle,
Empat dostun.

*******

Yazar: Empat Hayat

Telif Hakkı © 2016 Empat Hayat. Tüm Hakları Saklıdır. Bu materyalin tümü olmak şartıyla, değiştirilmeden, bedava olarak, telif hakkı uyarısı ve internet bağlantısı (https://empathayat.wordpress.com) ile beraber kopyalanmasına ve dağıtılmasına izin verilmiştir.

Reklamlar